מלכודות פרומונים

מלכודות פרומונים

קצת על פרומונים- (מתוך מאמר מאת דפנה מנדלר, עפ"י וו.ק. אגוסטה)
אנו, בני האדם, לומדים להכיר את העולם הסובב אותנו באמצעות מגוון חושים. ביצורים חיים אחרים נעשה איסוף המידע, לצורך יחסי גומלין בינם לבין הסביבה, בדרכים שונות ומגוונות. אחד ממקורות המידע החשובים של אורגניזמים הוא אותות כימיים המופרשים מאורגניזמים אחרים או מסביבתם. אצלנו, בני האדם, חוסר רגישות באחד החודשים כמעט ואינו פוגע בתפקודנו; לדוגמא, אנשים רבים חסרים את חוש הריח (אנוסמיה) ובכל זאת חיים כרגיל. לעומת זאת, הרגישות לחומרים כימיים מסוימים מסייעת לקיום חיים בעשבי ים, חדקונית (סוג של חיפושיות) ועכברי בית, ואף חיידקים כפי שיודגם בהמשך.
מניעת תוקפנות בעכבר הבית-
פרומונים הנמצאים בשתן של
עכבר הבית היו הסמנים הכימיים הראשונים שנבגדו בצורה משמעותית. נמצע כי אחד הסמנים הנפלטים בשתן של הזכר גורם להתנהגות תוקפנית אצל זכרים אחרים.
קבוצת חוקרים מאוניברסיטת אינדיאנה חקרה את הכימיה של חומרים אלה. נמצא כי ניתן ללמד זכר להילחם עם קבלת אות ריח מסוים, ובשעת עימות עם זכר אחר, הזכר הלוחם מריח את השתן של יריבו ואז מתחיל לנשוך ולרדוף אחרי עככברים אחרים.

תפקיד הפרומונים בחומרי הדברה
-
אחת הסיבות להתעניינות שלנו בפרומונים בהקשר להדברת חרקים היא החשיבות הלככלית שלהם בחקלאות, בבריאות, ביעור ועוד. השאיפה היא להגן על הרס של יבולים על ידי חרקים ומזיקים באמצעות פרומנוים טבעיים, המסוגלים להדביקר מזיק מסוים מבלי לפגוע באחר.
שימוש מעשי חשוב בפרומונים הוא לבקרת מושבות חרקים מזיקים לחקלאות, לדוגמה זחלים של פרפרים ועש. פרומון המשיכה המינית המשוחרר על ידי הפרפרים הבוגרים, נאסף וזוהה. מלכודות המכילות את אות המשיכה המינית ("מלכודות מין") עבור חרק מסוים מפוזרות באתר הנגוע וממספר החרקים הנלכדים, יכולים אנטומולוגיים (חוקרי חרקים) להעריך את גודל האוכלוסיה המקומית של חרקים אלו. מיפוי אוכלוסיות בצורה זו, וכן על ידי ריסוס עם קוטל חרקים, מאפשרים לחקלאים ולמדענים להעריך את ההצלחה של חומר הדברה טבעי וסינתטי.
שימוש נוסף של הפרומונים בהדברת חרקים הוא למעשה החרבה של רעיון "הלכידה של דוגמא מייצגת". באמצעות מספיק מלכודות עבור מין אחד של חרק מסוים ניתן לשבור את מעגל הרבייה של החרק. דרך זו נמצאת עדיין במחקר אינטנסיבי.

קיימים מלכודות פרומונים שהם בדרך כלל משטח דבק שעליו נמצא הפרומון. החרקים נמשכים לפרומון שעל משטח הדבק ונדבקים למשטח. שיטה זו מאפשרת זיהוי המזיקים הקיימים בשט ופיזורם במקומות השונים במבנה, וכן מאפשר את פתרון הבעיה, מאחר ובחלק מן המקרים, מלכודות הפרומונים מאפשרות פתרון מלא של הבעיה ללא צורך ב
חומרי הדברה, או  לחילופין מהוות אינידקציה לקיומה של בעיה הדורשת טיפול בהקדם, כך שלמעשה, ניתן לא לטפל באמצעות חומרי הדברה, עד שמוצאים סימנים של המזיקים על מלכודות הפרומונים, ואז הטיפול הוא נקודתי באזור הספציפי בו אותרה הבעיה.


מוצרים- מלכודות פרומונים

לאמצעי הדברה נוספים

חזרה-מניעת מזיקים

הדפסשלח לחברצור קשר
דרונט בניית אתרים